Desatero právních novinek roku 2023

16.10.2023

Legislativním tématem číslo jedna pomalu končícího roku 2023 je nepochybně projednávání a schvalování změn v daních a dalších odvodech v rámci tzv. konsolidačního balíčku. Stranou pozornosti by však neměly zůstat další změny, které tento rok dosud v legislativě či soudní praxi přinesl. Zde je výběr deseti právních novinek, které stojí za pozornost:

1. Důležité změny do pracovněprávních vztahů přináší novela zákoníku práce, která zásadním způsobem mění zákonný rámec dohod mimo pracovní poměr (DPP a DPČ) a doplňuje zákonné podmínky pro "home office" (více zde: Další novela zákoníku práce).

2. Velcí a střední zaměstnavatelé se musí vypořádat s regulací tzv. whistleblowingu, kterou přinesl nový zákon o ochraně oznamovatelů (více zde: Nový zákon o ochraně oznamovatelů (whistleblowing).

3. V souvislosti s novým zákonem o whistleblowingu byla přijata novela zákona proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, která ukládá novou povinnost subjektům podléhajícím AML regulaci (více zde: Nová povinnost subjektů podléhajících AML regulaci).

4. Pokud jde o zákonný rámec investičních aktivit, za pozornost stojí projednávaná novela zákona o investičních společnostech a investičních fondech, která zpřísňuje regulaci investičních "minifondů" (více zde: Zpřísnění regulace investičních minifondů).

5. Ještě před nabytím účinnosti doznal letos určitých změn nový stavební zákon, jehož start nás čeká v příštím roce (více zde: Nový stavební zákon je za dveřmi).

6. Jedním z nejzajímavějších letošních rozhodnutí Nejvyššího soudu je nepochybně to, které by mohlo přinést konec propadných kaucí inkasovaných realitními kancelářemi od zájemců o koupi nemovitosti (více zde: Konec propadných kaucí u realitních kanceláří).

7. Kontroverze vzbuzuje aktuálně projednávaný vládní návrh novely insolvenčního zákona, který obsahuje nové podmínky pro oddlužení (více zde: Nové podmínky oddlužení).

8. Řidiče na služebních i soukromých cestách by měla zajímat novela zákona o silničním provozu, která zejména mění strukturu a výši sankcí za dopravní přestupky (více zde: Novela zákona o silničním provozu).

9. Ještě letos by měl být přijat nový zákon o pojištění z provozu vozidla, který přinese významné věcné změny v "povinném ručení" (více zde: Změny v povinném ručení).

10. Na počátku tohoto roku redefinoval Nejvyšší soud pravidla pro soudní moderaci (snížení) nepřiměřeně vysoké smluvní pokuty (více zde: Změna soudního přístupu k nepřiměřené smluvní pokutě).