Hromadné žaloby po česku
Počátkem července 2024 nabyl účinnosti zákon č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském řízení soudním (zákon o hromadných řízeních), který otevírá cestu k hromadným žalobám, tedy kolektivnímu vymáhání zejména spotřebitelských nároků vůči podnikatelům. Jde o harmonizační normu, kterou je do českého právního řádu transponována příslušná evropská směrnice o zástupných žalobách.
Hromadným řízením se rozumí situace, kdy na žalující straně nestojí individuální žalobce, jako v případě tradičního soudního řízení, ale skupina osob (spotřebitelů), které spojuje osoba žalovaného subjektu, vůči kterému uplatňují obdobný nárok, tedy nárok opírající se o podobný skutkový a právní základ. Lze tak předpokládat, že potencionálními žalovanými subjekty budou společnosti s vyšším počtem zákazníků, tedy zejména společnosti zejména z odvětví finančních služeb, pojišťovnictví, energetiky či telekomunikací. Hromadnou žalobou lze vymáhat spotřebitelské nároky, pokud vznikly po 24. 11. 2020 (den přijetí evropské směrnice).
Hromadnou žalobu mohou za žalující skupinu osob podat pouze neziskové subjekty působící aktivně v oblasti ochrany spotřebitelských práv zapsané na seznam oprávněných osob vedený Ministerstvem průmyslu a obchodu nebo Evropské komise. Skupinu žalujících osob, tedy osob, kteří se k žalobě přihlásí nebo se svou účastí vysloví souhlas, mohou tvořit nejen spotřebitelé v tradičním pojetí (tedy fyzické osoby jednající mimo své podnikatelské, obchodní či profesní aktivity), ale i malé podnikatele (fyzické či právnické osoby) s méně než deseti zaměstnanci a ročním obratem či bilanční sumou roční rozvahy max. 50 mil. Kč. Skupina musí mít nejméně 10 členů, což je oproti původním návrhům překvapivě malý počet.
Zákon o hromadných řízeních nevylučuje financování těchto sporů třetími stranami. Soud však může požadovat, aby žalobce doložil přehled zdrojů peněžních prostředků určených na placení nákladů hromadného řízení. Zákon stanoví maximální výši přísudku (odměny žalobce) na 16 % z výše přisouzeného plnění.