Flexinovela zákoníku práce 

03.11.2024

Poslanecká sněmovna projednává jako poslanecký tisk č. 775 návrh novely zákoníku práce schválený vládou letos v srpnu, jejímž deklarovaným cílem je dosažení větší flexibility českého pracovního práva. Z uvedených důvodů se o navrhovaných změnách hovoří jako o "flexibilní novele" či "flexinovevele".

Jedním z nejvíce diskutovaných bodů novely jsou zejména navrhované změny právní úpravy zkušební doby. Nejde pouze o navrhované prodloužení maximální délky zkušební doby na čtyři měsíce namísto stávajících tří (u vedoucích zaměstnanců až na osm měsíců namísto stávajících šesti), ale zejména navrhovaná možnost dodatečného prodloužení zkušební doby, což dnes zákon zakazuje. Podmínkou dodatečného prodloužení zkušební doby by bylo předchozí uzavření písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přičemž celková délka zkušební doby by i tak nesměla přesáhnout uvedené nové zákonné limity.

Další navrhované změny se týkají výpovědí a běhu výpovědní doby, která by neměla tak jako dosud začínat běžet až od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi, ale již ode dne doručení výpovědi. Vedle toho by mělo dojít ke zkrácení výpovědní doby u výpovědních důvodů uvedených v § 52 písm. f), g), h) zákoníku práce ze dvou měsíců na jeden a ke sloučení stávajících výpovědních důvodů souvisejících se ztrátou zdravotní způsobilosti podle § 52 písm. d) a e) zákoníku práce do jediného výpovědního důvodu (což by mělo odstranit stávající potíže se správnou identifikací výpovědního důvodu ze zdravotních důvodů, kdy nesprávná kvalifikace způsobuje neplatnost výpovědi).

Novela by měla rovněž změnit pravidla návratu z rodičovské, otcovské a mateřské dovolené do zaměstnání. Pokud se zaměstnanec vrátí do práce před dosažením dvou let věku dítěte, bude zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště. Zaměstnanec, který čerpá rodičovskou dovolenou, bude moci vykonávat u téhož zaměstnavatele v době čerpání rodičovské dovolené na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce stejně druhově vymezené práce. Způsob výkonu práce mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem po dobu rodičovské dovolené by mělo být možné individuálně dohodnout.

Významnou změnu související se změnami podmínek rodičovských dovolených by flexinovela měla přinést v možnosti řetězit pracovní poměry na dobu určitou. Podle platné právní úpravy maximální doba trvání pracovního poměru na dobu určitou činí tři roky a může být opakována nejvýše dvakrát. Návrh novely obsahuje možnost sjednávat pracovní poměr na dobu určitou bez omezení počtu opakování, a to tehdy, jde-li o náhradu za dočasně nepřítomného zaměstnance po dobu mateřské, otcovské a rodičovské dovolené. Ani v tom případě však celková doba trvání pracovního poměru nebude smět přesáhnout devět let.

Za pozornost stojí rovněž navrhovaná možnost zaměstnávání mladistvých ve věku od 14 let během letních prázdnin. Pracovní doba bude pro tyto mladistvé by byla omezena na maximálně 7 hodin denně a 35 hodin týdně. Podmínkou by měl být souhlas zákonného zástupce mladistvého a mladiství by mohli konat jen lehké práce, které nebudou škodit jejich zdraví, vzdělávání a morálnímu rozvoji.

Původním záměrem předkladatele, kterým je Ministerstvo práce a sociálních věcí, byla účinnost flexinovely k 1. 1. 2025. Vzhledem k aktuálnímu stavu projednání předlohy ve sněmovně (novela by se měla v prvním čtení projednávat nejdříve 3. 12.) je již prakticky jisté, že v případě přijetí nabude novela účinnosti nejdříve v průběhu roku 2025.